destek@e-ptt.gov.tr
destek@e-ptt.gov.tr
Sorunsuz ve Hızlı
Tam Entegrasyon
Verimli ve Tasarruflu
e-Fatura Çözümü
7/24 Kesintisiz
Kurumsal Destek

e-Serbest Meslek Makbuzu’na Geçiş Yaptınız mı?

> Blog > e-Serbest Meslek Makbuzu’na Geçiş Yaptınız mı?

2019 Ekim ayında Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-Dönüşüm uygulamalarına yönelik yayımlanan tebliğ ile birçok uygulama için belirlenen geçiş tarihleri duyurulmuştu. Bu uygulamalar arasında yer alan e-Serbest Meslek Makbuzu’na yönelik bazı düzenlemeler de bulunuyordu.

GİB, yayımladığı bu tebliğ ile vergi vermekle yükümlü olan ve 1 Şubat 2020 tarihi itibariyle faaliyete devam eden tüm serbest meslek sahiplerinin (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak iletmelerini zorunlu hale getirmişti.

25 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan ek bilgilendirme ile 1 Haziran 2020 tarihinde e-SMM’ye geçen serbest meslek sahiplerinin 1 Temmuz’a kadar kâğıt makbuz düzenlemeye devam edeceklerini de duyurulmuştu. Duyuruyu buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

e-SMM uygulaması hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıda yer alan, GİB tarafından yayımlanan dokümanı inceleyebilirsiniz.