destek@e-ptt.gov.tr
destek@e-ptt.gov.tr
Sorunsuz ve Hızlı
Tam Entegrasyon
Verimli ve Tasarruflu
e-Fatura Çözümü
7/24 Kesintisiz
Kurumsal Destek

PTT A.Ş. Hakkında

Osmanlı İmparatorluğu’nda posta hizmetlerini yürütmek üzere 23 Ekim 1840 tarihinde kurulan Posta Nezareti, bugün 177’nci yılına ulaşan Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin (PTT A.Ş.) temelini oluşturmaktadır. Köklü bir geçmiş ve tecrübeye sahip Şirket, günümüzde küresel vizyonu ve yenilikçi stratejileriyle çağdaş, kaliteli ve yüksek standartlı iş ve işlemlere imza atmaktadır.

Dünya Posta Birliği’nin (Universal Postal Union-UPU) kurucu üyeleri arasında yer alan PTT A.Ş., 21. yüzyılda posta sektörünün geçirdiği dönüşümle birlikte global eğilimleri takip ederek hizmet ve ürün çeşitliliğini artırmıştır. Şirket bugün geleneksel posta hizmetleri sunmasının yanı sıra kargo, lojistik, elektronik ticaret, bankacılık ve sigortacılık gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir.  

40 bini aşkın personeli bulunan PTT A.Ş., Türkiye genelinde 4 bin 500’den fazla iş yeriyle yaygın bir hizmet ağına sahiptir. Hiçbir banka şubesinin bulunmadığı yaklaşık 1800 yerleşim yerinde yalnızca PTT iş yerleri hizmet vermektedir. Ayrıca hiçbir banka ATM’sinin bulunmadığı 175 yerleşim yerinde vatandaşlar sadece Pttmatik’ler aracılığıyla işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Geçmişte bünyesinde telefon hizmetlerini de barındıran PTT A.Ş., Türkiye’nin telekomünikasyon altyapısını oluşturmak gibi büyük bir işlevi yerine getirmiştir. Günümüzde Şirket’in başta elektronik ticaret ve lojistik olmak üzere faaliyet gösterdiği alanlardaki Ar-Ge ve altyapı yatırımları, inovasyona verdiği değer ve insan kaynakları yönetimi konusunda benimsediği politikalar, PTT A.Ş.’nin modern bakış açısı ile sektöründeki öncü ve örnek konumunu işaret etmektedir.

“Ekonominin itici gücü” olarak nitelenen elektronik ticaret PTT A.Ş.’nin öncelikli operasyon sahaları arasında yer almaktadır. Türkiye’nin milli e-Ticaret platformu ePttAVM.com’da 2 bini aşkın tedarikçi firmanın 3 milyon 200 binden fazla ürünü kullanıcılara sunulmaktadır. Şirket, 20-21 Kasım 2017 tarihlerinde Antalya’da Uluslararası e-Ticaret Konferansı düzenleyerek çeşitli ülkelerden bakanlar, posta idarelerinin CEO’ları ve sektörün öncü isimlerini bir araya getirmiştir.

PTT A.Ş., 20 Eylül-7 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 26. Dünya Posta Kongresi’nde UPU İdari Konsey Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Şirket, sektöründe karar alıcı bir konumda bulunmakta, bölgesel ve küresel iş birlikleri geliştirmektedir.