destek@e-ptt.gov.tr
destek@e-ptt.gov.tr
Sorunsuz ve Hızlı
Tam Entegrasyon
Verimli ve Tasarruflu
e-Fatura Çözümü
7/24 Kesintisiz
Kurumsal Destek

e-Defter

1. Hangi defterler e-Defter olarak tutulabilir?

GİB; Yevmiye Defteri ile Büyük Defter’in (Defter’i Kebir) elektronik ortamda oluşturulmasına ve saklanmasına izin vermiştir.

2. e-Defter uygulaması için mali mühür almak ve kullanmak zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. e-Defter kullanıcısı olmak için GİB’ yapılan elektronik başvurularda kullanıcının mali mühür kullanma zorunluluğu vardır. Bunun dışında PTT e-Defter kullanıcıları istedikleri takdirde kendi mali mühürleriyle işlem yapmayıp PTT’nin mali mührünü kullanarak işlemlerini yapabilirler.

3. e-Defter uygulamasında zaman damgası kullanmak zorunlu mudur?

Elektronik defterlerin zaman damgalı olma zorunluluğu yoktur. Zaman damgası belli bir verinin belirtilen belirtilen tarihte var olduğunu kanıtlayan araçtır.
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) e-Defter sisteminde bir sorun oluşması ve yasal sürenin sonunda yüklenmeye çalışılan beratların GİB e-Defter uygulamasına yüklenememesi durumunda; bu beratlara mali mührün yanı sıra zaman damgası eklenmelidir. Yasal sürelerde beratı oluşturduğunuzun anlaşılması açısından zaman damgalı berat ispat aracı olarak kullanılacaktır. PTT e-Defter uygulaması, kullanıcılarının e-Defter beratlarını GİB sistemine yükleyemediklerinde kendisine ait zaman damgası kullanmasına imkan verir. Kullanıcının ayrıca zaman damgası edinmesine gerek yoktur.

4. e-Defter kullanıcısı olmak için e-Fatura kullanma zorunluluğu var mıdır?

e-Defter uygulamasına geçmek için e-Fatura kullanıcısı olma zorunluluğu yoktur.

5. e-Defter tutma zorunluluğum yok, e-Defter kullanabilir miyim?

e-Defter tutma zorunluluğu bulunmayanlar gönüllü olarak e-Defter uygulamasına geçebilirler.

6. e-Defter başvurusu bilgilerinde değişiklik nasıl yapabilirim?

Elektronik ortamda yapılan e-Defter başvurusunda hatalı bilgi girişi yapılması durumunda (Unvan ve vergi kimlik numarası hariç) mükellefler;
• Elektronik imza araçlarını (tüzel kişiler için mali mühür, gerçek kişiler için nitelikli elektronik sertifika) kullanarak e-Defter uygulamasına (https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/ ) giriş yapınız.
• “Bilgi Güncelle” bölümüne tıklayınız.
• Açılan ekranda yer alan bilgileri güncelleyebilirsiniz.

7. e-Defter uygulamasında kullandığım uyumlu yazılımı mı değiştirebilir miyim?

e-Defter uygulaması kapsamında kullanılan yazılım değiştirilerek bir başka uyumlu yazılım programı kullanılabilir.
Bunun için elektronik imza araçlarını (tüzel kişiler için mali mühür, gerçek kişiler için nitelikli elektronik sertifika) kullanarak e-Defter uygulamasına giriş yapıp, Bilgi Güncelle bölümüne tıklayınız. Açılan ekranda yer alan bilgileri güncelleyebilirsiniz. https://uyg.edefter.gov.tr/edefter/