destek@e-ptt.gov.tr
destek@e-ptt.gov.tr
Sorunsuz ve Hızlı
Tam Entegrasyon
Verimli ve Tasarruflu
e-Fatura Çözümü
7/24 Kesintisiz
Kurumsal Destek

e-Fatura

1. e-Fatura uygulaması için mali mühür almak ve kullanmak zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. e-Fatura kullanıcısı olmak için GİB’e yapılan elektronik başvurularda kullanıcının mali mührünü kullanma zorunluluğu vardır. Bunun yanı sıra PTT, e-Fatura kullanıcılarının mali mühürlerini hesaplarının aktif olması GİB’e gönderilecek bilgilerinin imzalanmasında kullanması gerekmektedir. Bunların dışında kullanıcılar istedikleri takdirde e-Faturalarını kendi mali mühürleri yerine PTT’nin mali mührünü kullanarak işlemlerini yapabilirler.

2. Ticari Fatura ve Temel Fatura ne demektir?

e-Fatura uygulamasında iki türlü fatura oluşturma senaryosu bulunmaktadır. Bunlar;
1) Temel Fatura: Sistem üzerinden reddedilemeyen, kabul edilmesi zorunlu olan ve itiraz sürecinin harici kanallardan yürütülmesi gereken faturaları ifade eder.
2) Ticari Fatura: Sistem üzerinden reddedilebilen, harici bir itiraz süreci olmayan faturaları ifade eder. Bu tür faturalar 8 gün içinde kabul veya reddedilmesi gerekmektedir. 8 gün sonunda cevap verilmeyen faturalar kabul edilmiş sayılırlar. Kullanıcılar gönderecekleri faturanın temel ya da ticari fatura olacağına kendileri karar verirler.

3. Temel Senaryo ile gelen e-Fatura nasıl iptal edilir?

Temel senaryo ile gelen faturanın sistem üzerinden reddi veya iptali yapılamaz. Yanlış gelen faturayı noter kanalı ile itiraz edebilir veya faturanın bütün bilgileri aynı olacak şekilde iade faturası düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “e-Fatura İptal Portali” mükelleflerin kullanımına sunulmuştur.

4. GİB portal yönteminden özel entegratör yöntemine geçiş yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. e-Fatura kullanıcısı, GİB portal yönteminden özel entegratör yöntemine geçmek için GİB’e herhangi bir bildirimde bulunulmasına gerek yoktur. GİB’e yapılacak bildirim özel entegratör tarafından yapılacaktır.

5. e-Fatura özel entegratörümü değiştirebilir miyim?

Evet değiştirilebilir. e-Fatura kullanıcısı, özel entegratörünü değiştirmek için GİB’e herhangi bir bildirimde bulunmamaktadır. Ayrıldığı özel entegratörden arşivlediği faturaları almalı ve yeni özel bir entegratörle anlaşma yapmalıdır.